top of page

Komunicējamas argumentācijas māksla

Ar jēdzieniem ‘argumentācija’ un ‘komunikācija’ parasti apraksta netaustāma un mainīga ietekmes avota, mūsu domu un ideju, dažādus aspektus. Ja idejām ietekmes uz rīcību nav, tad mēs tās saucam par viedokli. Ja ietekme parādās un mēs attiecīgi rīkojamies, tad tās mēdz saukt par pārliecību. Ar ‘argumentāciju’ mēs saprotam domu un ideju padziļinātu skaidrošanu, analīzi un vērtēšanu, kamēr ‘komunikācija’, vienkāršojot, būtu šo ideju un domu atkārtošanas, izplatīšanas un vairošanas mehānisms. Dažkārt komunikāciju pamatoti salīdzina ar bioloģiju, apgalvojot, ka izdzīvo tas, kas veiksmīgāk vairojas. Bioloģijā tie ir gēni, kas tiek pārmantoti organismos, komunikācijā tās ir satura vienības, kuras cilvēku apziņā un prātā kalpo, kā pamatojums noteiktai rīcībai. Lai nu kā, ir skaidrs, ka ‘argumentācija’ un ‘komunikācija’ ir savstarpēji cieši saistītas.
Piedāvātās nodarbības “Komunicējamas argumentācijas māksla” nosaukumā ir apzināti ietverta līdz galam nedefinētas mistērijas gaisotne. Tiem, kuri ikdienā ar padziļinātu interesi seko notikumiem, ideju un domas attīstībai, iespējams būtu jāatzīst, ka tos raksturo drīzāk neprognozējamība un haoss, nekā skaidri vispārēji noteikumi un cēlonība. Taču ir skaidrs arī tas, ka var atrast izcilus mērķtiecīgas un efektīvas komunikācijas piemērus. Diemžēl tās reizes, kad viss notiek kā plānots, ir izņēmums, nevis norma, varbūt pat mistērija un brīnums, kas liek iesaistīto pušu interesēm sastāties vēlamā līdzsvarā. Lai gan jomas praktiķiem ir skaidrs, ka, izmantojot līdzību, ir jāspēlē ar kārtīm, kuras ir iedalītas, mums noder prātā paturēt ideālu, uz kuru tiekties. Mēs varam tuvināt komunikācijas mistēriju un palīdzēt brīnumam. To nodarbību gaitā mēģināsim labāk saprast un apgūt.

Spēļu teorija

Pirmajā daļā “Spēļu teorija: saproti un veido intereses” definēsim stratēģisko domāšanu un iepazīsim spēļu teorijas pielietojumu ikdienā. Intuitīvi, spēļu teorija mums palīdz saprast interešu plastiskumu, varbūt pat interešu mīcāmību, ja izvēlamies jaunvārdu, kurš piešķir procesam ierobežotu kontroles klātbūtni. Mūsu rīcība ietekmē apkārtējo intereses. Es zinu. Tu zini. Es zinu, ka tu zini. Tu zini, ka es zinu. Es zinu, ka tu zini, ka es zinu. Katra jaunā situācija iesaistītajiem atver iespēju mainīt uztveri par to, kas ir izdevīgi. Protams, ja izdevīgums ir svarīgs.

Normativitāte

Nodarbību otrajā daļā “Normativitāte: pienākumi sirdī un uz papīra” definēsim rīcību, kuru raksturo nevis apsvērumi par izdevīgumu, bet gan pienākums un sekošana priekšrakstiem. Bieži, varbūt pat biežāk, nekā gribam atzīt, mēs rīkojamies saskaņā ar noteikumiem. Mēs sekojam savam godaprātam un sirdsapziņai, pielāgojamies grupas nerakstītai ietekmei, sekojam ceļu satiksmes un pašvaldību saistošajiem noteikumiem, likuma burtam un garam. Dažkārt to darām, citkārt izvēlamies nedarīt. Tas ir atkarīgs no attieksmes. Attieksme, savukārt, ir atkarīga no sankcijām, to ticamas piemērošanas, faktu interpretācijas un iesaistīto pārliecības. Protams, katru no šiem elementiem var ietekmēt un mainīt.

Pārrunas

 Tādēļ nodarbību trešajā daļā “Pārrunas: faktu, vērtējuma un konteksta maģija” mēģināsim kļūt par jēdzienu, cēlonības un morālā novērtējuma arhitektiem. Bieži saka, ka cilvēki apkārtējo redz no sava skatu punkta, skatās uz to caur ‘rozā’, vai citādām, brillēm, piešķirot pasaulei skaistumu. To var pārfrāzēt - cilvēki projicē savus uzskatus uz pasauli un tajā saskata to, ko saprot un pazīst. Veidojot uzskatus mēs ietekmējam to, kā cilvēki uztver notiekošo. Pārrunu mērķis ir panākt, lai iesaistīto vairākums par noteiktu jautājumu domā līdzīgi. Šķiet pašsaprotami, kad sakām, ka ķermenim ir nepieciešama detoksikācija. Līdzīga attīrīšana ir nepieciešama arī prātam, jo līdzvērtīgus oponentus pārrunās mēs varam pārliecināt ar vienkāršību un skaidrību.  

bottom of page